FORMY POBOŻNOŚCI LUDOWEJ

NABOŻEŃSTWA

Liturgia i pobożność ludowa są dwiema formami kultu i powinny pozostawać we wzajemnej i owocnej relacji; w każdym przypadku liturgia musi stanowić punkt odniesienia, żeby wyraźnie i z roztropnością „ukierunkować ducha modlitwy i życia charyzmatycznego” przejawiającego się w pobożności ludowej. Pobożność ludowa natomiast, ze swymi symbolicznymi i wyrazistymi wartościami, może przyczynić się do skutecznej inkulturacji liturgii i pozytywnie wpływać na jej twórczy dynamizm" (Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania, n. 58).

Nabożeństwa parafialne – stałe

Środa – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, godz. 17.30.
I środa miesiąca – modlitwy za wstawiennictwem Świętego Józefa, po Mszy św. o godz. 7.00.

Czwartkowe wieczory eucharystyczne:

I czwartek miesiąca – modlitwy o nowe powołania i za powołanych, po Mszy św. o godz. 17.00. - adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19.00.

II czwartek miesiąca – nabożeństwo do Opatrzności Bożej, po Mszy św. o godz. 17.00. – adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19.00.

III czwartek miesiąca – nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, po Mszy św. o godz. 17.00. - adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19.00.

IV i (V) czwartek miesiąca – Litania do Imienia Jezus i modlitwy za Ojczyznę, po Mszy św. o godz. 17.00. - adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19.00.

I piątek miesiąca - nabożeństwo Wynagradzające ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, po Mszy św. o godz. 7.00. i 17.00.

I sobota miesiąca – o godz. 9.00 Msza św. o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny, adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 10.15.

Nabożeństwa parafialne – okresowe

Różaniec (październik) – w dni zwykle godz. 17:30., w niedzielę - po Mszy św. o godz. 8.00., ze szczególnym udziałem dzieci - (tak jak w ogłoszeniach parafialnych)..

Wypominki – (tak jak w ogłoszeniach parafialnych).

Droga Krzyżowa (piątki Wielkiego Postu) - godz. 9.00., 16.30. (ze szczególnym udziałem dzieci),17.30.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (niedziele Wielkiego Postu) – godz. 15.00.

Majowe – (tak jak w ogłoszeniach parafialnych).

Czerwcowe – (tak jak w ogłoszeniach parafialnych).

Nabożeństwo o trzeźwość (sierpniowe poniedziałki) – godz. 17.30.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

„Błogosławieństwa ustanowione przez kościół są widzialnymi znakami, przez które wyraża się i w sposób właściwy poszczególnym znakom urzeczywistnia uświęcenie ludzi w Chrystusie oraz uwielbienie Boga, które stanowią cel, do jakiego zmierzają wszystkie inne dzieła Kościoła. Błogosławieństwa jako znaki opierają się na słowie Bożym i są sprawowane mocą wiary. Powinny one ujawniać nowe życie w Chrystusie, które rodzi się i rozwija dzięki sakramentom Nowego Przymierza, ustanowionym przez Pana (…). Kościół, przeświadczony o tym, troszczy się, aby sprawowanie błogosławieństw przyczyniało się do chwały i uwielbienia Boga oraz do duchowego wzrostu jego ludu. Aby to jaśniej ukazać, formuły błogosławieństw, zgodnie ze starożytną tradycją wyrażają przede wszystkim uwielbienie Boga za Jego dary, błaganie o Jego dobrodziejstwa oraz prośbę o udaremnienie w świecie władzy złego ducha” (Obrzędy Błogosławieństw, Wprowadzenie teologiczne i pastoralne, n.10-11).

Wieńca adwentowego – I niedziela Adwentu.

Opłatków – II niedziela Adwentu.

Medalików – 8 XII.

Figurek Dzieciątka i stajenek – III niedziela Adwentu.

Wina – 27 XII (wspomnienie Świętego Jana).

Rodzin i mieszkań (kolęda) – okres Narodzenia Pańskiego.

Kredy i kadzidła – 6 I.

Wody – święto Chrztu Pańskiego.

Świec i wiernych z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka – 3 II (wspomnienie Świętego Błażeja).

Chleba i wody – 5 II (wspomnienie Świętej Agaty).

Pokarmów na stół wielkanocny – Wielka Sobota.

Wianków – czwartek (zakończenie dawnej Oktawy Bożego Ciała).

Lilii – 12 lub 13 VI (wspomnienie Świętego Antoniego).

Dzieci i młodzieży przed wakacjami – środa przed dniem rozdania świadectw.

Kierowców i pojazdów mechanicznych – 25 VII.

Ziół i kwiatów – 15 VIII.

Dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny i przyborów szkolnych – I niedziela po rozpoczęciu roku szkolnego

Różańców – 7 X.